Instalacje centralnego ogrzewania – ogrzewanie Lublin

Sezon grzewczy w Polsce trwa od października do marca. Zastanawiasz się, na jaką instalację grzewczą do domu się zdecydować? W Lublinie, szczególnie na nowych osiedlach, spotykam się z różnymi sposobami ogrzewania pomieszczeń. W większości przypadków jest to ogrzewanie mieszane: grzejnikowe i płaszczyznowe. Każde z nich ma swoje zalety. Dodatkową zagwozdką jest również wybór źródła ciepła. Jaką instalację grzewczą warto wybrać? Poznaj naszą ofertę systemów grzewczych.

Ogrzewanie płaszczyznowe (ścienne i podłogowe)

Ogrzewanie płaszczyznowe cechuje się niskim zapotrzebowaniem na temperaturę. Z tego powodu jest ono o wiele bardziej ekonomiczne niż tradycyjne. Ogranicza ono równie zjawisko konwekcji powietrza, które spotykane jest w przypadku ogrzewania punktowego. Decydując się na ten typ ogrzewania, trzeba mieć na uwadze, że wymaga zapewnienia większej powierzchni grzewczej. Do ogrzewania płaszczyznowego zaliczamy ogrzewanie podłogowe i ścienne.

Ogrzewanie ścienne Lublin

Ogrzewanie ścienne jest ogrzewaniem płaszczyznowym, ciepło przekazywane jest tu do otoczenia z powierzchni ściany. Przy dobrze zaizolowanych ścianach zewnętrznych budynku ogrzewanie ścienne jest bardzo dobrym sposobem do rozprowadzenia ciepła. Zbudowane jest z rur ułożonych na ścianie pod tynkiem, dzięki czemu ciepło przekazywane jest równomiernie do otoczenia.

Ogrzewanie podłogowe Lublin

Ogrzewanie podłogowe w Lublinie stało się standardem w budynkach jednorodzinnych. Podłogowe instalacje grzewcze są coraz chętniej wybieranym przez inwestorów sposobem ogrzewania. Cechą charakterystyczną ogrzewania podłogowego jest sposób emisji ciepła – jest ono dostarczane całą powierzchnią podłogi poprzez promieniowanie, co zapobiega powstawaniu gorących warstw powietrza w górnej części pomieszczenia. Ogrzewanie podłogowe zapewnia profil temperatury w pomieszczeniu najbardziej zbliżony do teoretycznego profilu idealnego, ponieważ oddaje ciepło przez promieniowanie i nie wywołuje konwekcji. Ogrzewanie wykonuje się jako elektryczne lub wodne. Montaż ogrzewania podłogowego jest najłatwiejszy w przypadku nowo powstających domów.

Grzejniki i nagrzewnice Lublin

Ogrzewanie grzejnikowe

Najbardziej popularnym rodzajem instalacji centralnego ogrzewania (C.O) jest tradycyjne ogrzewanie grzejnikowe. Nowoczesne grzejniki posiadają małą pojemność wodną w porównaniu z grzejnikami starszego typu. Dzięki niewielkiej ilości wody zużywa się również mniej energii do jej podgrzania. Zaletą centralnego ogrzewania z grzejnikami jest mała bezwładność cieplna, co oznacza, że szybko reagują na zmieniającą się temperaturę.

Regulacja temperatury w pomieszczeniu odbywa się poprzez zawór termostatyczny montowany na grzejniku. Zawór ten utrzymuje żądaną temperaturę w pomieszczeniu i przyczynia się do redukcji kosztów ogrzewania. Reguluje on ilość ciepłej wody wpływającej do grzejnika. Zawór podnosi temperaturę zwiększając ilość ciepłej wody dostarczonej do grzejnika lub obniża temperaturę w pomieszczeniu zmniejszając ilość wpływającej wody.

Grzejniki oddają swoje ciepło głównie poprzez konwekcję. Powietrze przepływając przez grzejnik samoczynnie odbiera od niego ciepło. Powietrze ciepłe jest lżejsze i unosi się do góry. Rozchodząc się w pomieszczeniu oddaje ciepło i się wychładza. Chłodne powietrze opada na dół, ponownie przepływa przez grzejnik i cykl się zamyka. W pomieszczeniach z grzejnikami najcieplej jest pod sufitem a najzimniej przy podłodze. Wadą tego ogrzewania jest unoszenie się kurzu w krążącym powietrzu.

Nagrzewnica – sposób na duże budynki

Przy ogrzewaniu większych budynków pojawiają się dwa problemy. Po pierwsze, nagrzewanie większego pomieszczenia zajmuje dużo czasu, a po drugie problematyczne jest utrzymanie w pomieszczeniu stałej temperatury. Zupełnie nie sprawdzają się w tym przypadku typowe grzejniki. Rozwiązaniem są urządzenia ogrzewania powietrznego – nagrzewnice.

Urządzenia grzewczo-wentylacyjne, popularnie zwane nagrzewnicami szybko nagrzewają powietrze, które za pomocą wentylatora rozprowadzane jest po całym pomieszczeniu. Konstrukcja nagrzewnicy pozwala na równomierne rozprowadzanie strumienia ciepłego powietrza lub na skierowanie go dokładnie tam, gdzie jest potrzebne. Nagrzewnice występują w kilku rozwiązaniach: mobilne (przenośne), stacjonarne (stojące) i wiszące. Powietrze może być ogrzewane przez wodę (pochodzącą z instalacji ogrzewania centralnego), olej opałowy lub gaz. Nagrzewnice mogą też być zasilane prądem elektrycznym.

Inne elementy instalacji centralnego ogrzewania

Wymienniki ciepła

Wymiennik ciepła to urządzenie, którego główną funkcją jest wymiana ciepła pomiędzy dwoma (lub więcej) płynami. Jest to ogólny termin odnoszący się do szerokiej grupy urządzeń różniących się przeznaczeniem, budową i sposobem realizacji przepływu ciepła. Urządzenia działające na zasadzie wymienników to rekuperacja lub pompy ciepła.

Wkłady kominowe

Komin murowany, do którego ma zostać podłączony nowoczesny kocioł gazowy lub olejowy, musi mieć wewnątrz zainstalowany wkład kominowy ze stali kwasoodpornej. Wkład kominowy ze stali można zainstalować w istniejącym kominie murowanym, jeśli jego wymiary na to pozwalają.

Kotłownie

Kotłownie gazowe

Nowoczesne kotłownie gazowe oparte są na kotłach kondensacyjnych i są popularnym sposobem na skuteczne ogrzewanie. W Lublinie i całym województwie można zauważyć, coraz większe zainteresowanie kotłami kondensacyjnymi. Nie sposób się temu dziwić, ponieważ zużycie gazu ziemnego przy zastosowaniu tych nowoczesnych kotłów jest niższe o 20-30% w porównaniu z kotłami niekondensacyjnymi starszego typu. W tradycyjnych kotłach temperatura spalin utrzymywana jest na wysokim poziomie (150 – 200°C), gdyż nie można dopuścić aby para wodna zawarta w spalinach uległa kondensacji (przeszła ze stanu gazowego w stan ciekły). W kondensacyjnych systemach grzewczych jest odwrotnie, dzięki niskiej temperaturze spalin (50 – 70°C) para wodna wykrapla się i oddaje ciepło wodzie kotłowej. W praktyce całe ciepło zawarte w spalinach wykorzystuje się do ogrzewania budynku i wody użytkowej. Technika kondensacyjna pozwala wytwarzać energię praktycznie bez dużych strat ciepła (2%) co sprzyja oszczędności paliwa oraz zapewnia niski poziom emisji substancji szkodliwych.

Kotłownie węglowe

Kotły węglowe (dawniej potocznie piece) to wciąż popularny sposób ogrzewania domu. Kotły z podajnikiem to nowoczesna klasa kotłów węglowych. Główną zaletą tych kotłów jest automatyczny system podawania paliwa oraz płynny system sterowania. Obsługa takiego kotła zazwyczaj sprowadza się do uzupełniania paliwa w zasobniku oraz opróżniania popiołu. Wykorzystywanym tu paliwem jest ekogroszek, czyli węgiel o granulacji 15-20mm. Opał, który znajduje się w zasobniku dostaje się na podajnik. Podajnik zasilany silnikiem elektrycznym podaje węgiel do paleniska retortowego znajdującego się w dolnej części kotła, następnie spycha stamtąd popiół pozostający po spaleniu poprzedniej porcji paliwa.

Więcej o kotłach przeczytasz na stronie – kotły Lublin.

Ogrzewanie Lublin

Nasza firma posiada szeroką ofertę systemów grzewczych. Zajmujemy się instalacjami ogrzewania podłogowego, ściennego jak i tradycyjnego punktowego. Oferujemy dobór oraz montaż instalacji na terenie Lublina.

Jeśli mają Państwo dodatkowe pytania związane z ogrzewaniem? Lublin, Galeria Gala – Dom i Wnętrze – zapraszamy, chętnie udzielimy odpowiedzi i rozwiejemy wszelkie wątpliwości!

Jesteś zainteresowany? Napisz do nas

Autoryzowany PARTNER

Autoryzowany INSTALATOR